Izoflavony jsou bezpečné

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) provedl přezkum dostupných vědeckých důkazů a vydal zprávu, podle níž „nic nenaznačuje tomu, že by izoflavony v hladinách obvykle se nacházejících v doplňcích stravy působily poškození u žen po menopauze“. Izoflavony jsou přirozeně se vyskytující látky, jejichž zdrojem je zejména sója a červený jetel.

Po přezkumu 43 studií provedených na lidech a 62 studií na zvířatech dospěla komise pro potravinářské přídavné látky k závěru, že každodenní konzumace izoflavonů je pro ženy po menopauze bezpečná bez obav z narušení funkce štítné žlázy a rakoviny prsu a dělohy. Komise dospěla k těmto konkrétním závěrům:

Přestože se dávky izoflavonů u zkoumaných intervenčních studií na lidech pohybovaly v rozmezí 30 až 900 mg/den, nestanovila komise doporučené hodnoty a indikovala, že obvyklý doplněk se může pohybovat v rozmezí od 35 do 150 mg izoflavonů na den.

Tolik výběr z tiskové zprávy EFSA, publikované 28. října 2015.

Jak je již výše uvedeno, nejznámějšími zdroji izoflavonů, jinak taky fytohormonů, jsou červený jetel a sója. V české republice je na trhu lékáren celá řada doplňků stravy s těmito látkami v různých kombinacích. Málokterý výrobce však testuje svůj přípravek, spíše se odkazuje na všeobecnou literaturu nebo studie dělané s jinými doplňky stravy.

Červený jetel

Úplně jinak je tomu u řady přípravků Menoflavon, které patří mezi prémiové. Mnozí říkají, že hlavně cenou, nicméně čistota, kvalita a původní řešení obsahující i celou řadu klinických studií bezpečnosti a účinnosti dělaných po celém světě má z konkurence málokdo. Zejména pak použití vlastního extraktu z červeného jetele rostoucího ve vyšších polohách Alp dělá rozdíl oproti konkurenci.

V roce 2004 uvedl časopis rakouských lékárníku článek prof. Jungbauera pod názvem „Menopauzální potíže: rozdíly v účincích u přírodních přípravků“, ve kterém popisuje výsledky porovnání účinnosti některých přírodních doplňků stravy určených pro ženy v přechodu. Ve zkratce se dá říci, že tam kde stačí jedna tobolka Menoflavonu, je třeba užívat 1-2 tobolky konkurenčního sójového doplňku stravy. Z prémiového se rázem stává cenově dostupné.

Další významnou studii autorů C. Matthai, U.D. Rohr, M. Metka, J.C. Huber, M. Imhof z Univerzitní kliniky ve Vídni, přeloženou do češtiny, najdete na stránce www.menostop.cz.

Přečtěte si více

menoflavon - řešení menopauzy