Informace pro lékaře

I. Hlavní indikací přípravku menoflavon s obsahem extraktu z červeného jetele je tzv. klimakterický syndrom.

Nejnovější výzkumy pak potvrdily i schopnosti izoflavonů přispívat:

Červený jetel

II. Závěry tzv. „Konsensus meetingu“, který se konal v první polovině roku 2004 ve Vídni (zúčastnili se jej přední evropští gynekologové) tyto indikace izoflavonů potvrdily.

Pozn.: izoflavony jsou látky podobné estrogenům. Nachází se v přírodě zejména v sóji a červeném jeteli, přičemž stejné množství červeného jetele vykazuje až 2x větší účinnosti než stejné množství sóji.

III. V následujících odkazech najdete podrobnější informace a studie (většina materiálů je již v českém jazyce.

 1. SPC informace o přípravku menoflavon.
  stáhnout PDF soubor
 2. Sumář klinických účinků fytoestrogenů (extraktů ze sóji, červeného jetele a ploštičníku) na symptomy menopauzy - tabulka.
  stáhnout PDF soubor
 3. Shrnutí výsledků klinické studie přírodního extraktu červeneho jetele při léčbě klimakterických potíží. Autoři: F.Stonek, M.Sator, D.Gruber, M.Metka, J.C.Huber (Univerzitni nemocnice Vídeň). Vyšlo v časopise Klimakterická medicína v roce 2003.
  stáhnout PDF soubor
 4. Isoflavony – perspektivy léčby a prevence. Autor: MUDr. M. Burdová. Poster na Konferenci ČGPS a SSG v Brně v roce 2003.
  stáhnout PDF soubor
 5. Doporučení k užívání a dávkování izoflavonů z červeného jetele - "vídeňský" HRT treatment koncept - tabulka.
  stáhnout PDF soubor
 6. Účinnost sóji, červeného jetele a ploštičníku při potlačování symptomů spojených s menopauzou. Autoři: C. Matthai, U.D. Rohr, M. Metka, J.C. Huber, M. Imhof (Univerzitní nemocnice Vídeň, oddělení gynekologické endokrinologie a reprodukční medicíny). Vyšlo v časopise GYNE v roce 2003.
  stáhnout PDF soubor
 7. Příspěvek k léčbě klimakterických potíží. Autor: MUDr. T. Gebauer. Vyšlo v časopise Praktická gynekologie v roce 2004.
  stáhnout PDF soubor
 8. Přírodní přípravky na léčbu klimakterického syndromu - rozdíly v účinnosti i ceně. Autor: Prof. Dr. A. Jungbauer. Vyšlo v časopise rakouských lékárníků ÖAZ č. 20/2004 - překlad s doplněním a komentářem.
  stáhnout PDF soubor
 9. Dietary phytoestrogen intake and premenopausal Brest cancer risk in a german case-control study. Autoři: J. Linseisen (1), R. Piller (1), S. Hermann (2), J. Chang-Claude (2). (1 - Unit of Human Nutrition and Cancer Prevention,Technical University of Munich, Freising-Weihenstephan, Německo. 2 - Department of Clinical Epidemiology, Deutsches Krebsforschungszentrum, Heidelberg, Německo) - anglická verze.
  stáhnout PDF soubor
 10. Odborníci potvrzují, že červený jetel je mnohem víc než jen mírná alternativa pro potíže v přechodu. Překlad zprávy z 11. Světového kongresu o menopauze (Buenos Aires, 18. – 22. října 2005).
  stáhnout PDF soubor
 11. Snížení postmenopauzálních příznaků úzkosti a depresí po léčbě izoflavony pocházejícími z extraktu červeného jetele. Překlad studie autorů: M. Lipovac, P. Chedraui, Ch. Gruenhut, A. Gocan, M. Stammler, M. Imhof, publikované v časopise Maturitas číslo 03/2010.
  stáhnout PDF soubor
 12. Effect of Red Clover Isoflavones over Skin, Appendages, and Mucosal Status in Postmenopausal Women. Autoři: Markus Lipovac, Peter Chedraui, Christine Gruenhut, Anca Gocan, Christine Kurz, Benedikt Neuber a Martin Imhof. Publikováno: Hindawi Publishing Corporation, Obstetrics and Gynecology International, Volume 2011, Article ID 949302. Anglický originál.
  stáhnout PDF soubor
 13. The effect of red clover isoflavone supplementation over vasomotor and menopausal symptoms in postmenopausal women. Autoři: Markus Lipovac, Peter Chedraui, Christine Gruenhut, Anca Gocan, Christine Kurz, Benedikt Neuber a Martin Imhof. Publikováno: Gynecological Endocrinology, 2011, 1-5 Early Online. Anglický originál.
  stáhnout PDF soubor

menoflavon - řešení menopauzy