Zdravý životní styl

Jak se udržet co nejdéle fit?

Strava

Strava

Antioxidanty. Nejlepšími a nejsilnějšími antioxidanty jsou vitamíny C a E, beta karoten, z minerálů selen a flavonoidy, sekundární přírodní substance, které jsou až 50 krát účinnější než vitamín C. Na flavonoidy jsou bohaté zejména grepy, zelený čaj, sója a červený jetel. Sója obsahuje genistein a daidzein, červený jetel navíc obsahuje i jejich prekurzory, biochanin A a formononetin.

Jedním z faktorů, který má pozitivní vliv na hormonální vyrovnanost a zdraví obecně je nízká hladina inzulínu, protože stimuluje produkci eicosanoidů – hormonů mikroskopických tkání, které řídí komunikaci mezi tělními buňkami – a tím se zlepšuje látková výměna. Výsledkem toho může být stabilizace hladiny krevního cukru, což povede ke snížené distribuci stresového hormonu kortizolu. Pro zmírnění těchto tří vlivů, které jsou zodpovědné za rychlé stárnutí, bychom se měli vyhýbat sladkostem a hlavně bílému cukru. Sladkosti nám chutnají, někdy mají dokonce i uklidňující efekt a v malém množství moc neškodí, neměly by se ale stávat pravidlem na našem nákupním seznamu. Protože vyvážená a zdravá strava nám může udržet dobré zdraví do vysokého věku.

Cvičení a pohyb

Cvičení a pohyb

Fyzická aktivita vám pomůže užívat si naplno života, pracovat s vyšší efektivitou a mít více sebevědomí! Nikdy není pozdě začít s fyzickou aktivitou, bez ohledu na to, kolik je vám let nebo zda jste trénovaní nebo ne. Rozhýbání těla a ten správný tréninkový program nejen podpoří vaši imunitu, ale upraví i tělesnou hmotnost a distribuci tuku v těle. Zpevní se svaly, vazy i klouby a zpomalí se úbytek kostní hmoty.

Ve většině případů stačí 30 minut cvičení denně pro pozitivní vliv na Váš zdravotní stav. Doporučují se vytrvalostní sporty jako jízda na kole, plavání nebo rychlá chůze. Důležité je rovněž najít si pro sebe tu správnou intenzitu fyzické aktivity. Obecně, příliš málo, nebo naopak příliš mnoho (nebo špatně) by naopak mohlo proces stárnutí urychlit. K dispozici je velmi pestrá nabídka různých cvičebních programů a i mini fitness program může pomoci prodloužit život.

Rizika vyplývající z životního stylu

Rizika vyplývající z životního stylu

Kouření, alkohol a léky spotřebovávají v těle hodně vápníku a zrychlují tak proces stárnutí! Pro strukturu a pevnost kostí není špatný jen alkohol a kouření, více než 3 šálky kávy nebo silného čaje denně zvyšují vylučování vápníku z těla. Proto se vřele doporučuje vyhýbat se nadměrnému užívání alkoholu, kofeinu, teinu, ale i soli.

Nikotin zanechává na těle nevratné stopy stárnutí. Studie prokázaly, že kouření, zejména pak u žen, způsobuje zrychlené stárnutí tím, že se objeví dříve vrásky, jako důsledek zmenšení elasticity kůže; často se rovněž objeví našedivělé skvrny. Stopy dehtu se z těla ztratí až po 6 - 12 měsících po poslední cigaretě. V tu samou dobu utvoříte základ pro mladší a zdravější vzhled.

menoflavon - řešení menopauzy