Projevy klimakteria na zdraví ženy

Jak se projeví menopauza na zdraví ženy konkrétně?

1. Velmi obvyklými jsou dlouhodobé, většinou úporné a nepříjemné bolesti v zádech či v dlouhých kostech. Tyto nutí často ženu k polykání hrstí prášků od bolesti. Nutno však upozornit, že sebelepší prášky proces odvápnění kostí a ztráty kostní hmoty nezastaví. Spíše naopak. S pokračujícím odvápňováním kostí pak může docházet ke změnám tvaru páteře, takzvaným degenerativním poruchám. Ty dále zhoršují obtíže - zdeformované obratle tlačí nevhodným způsobem na meziobratlové nervy. A to výrazně bolí - to je příčina značené části bolesti zad. Pokud je proces ztráty kostní hmoty velmi výrazný, může vést až k tzv. "patologickým zlomeninám" obratlů.

2. Náhlý pokles hladiny hormonů u mnohých žen vede ke změnám v ukládání tuku. Ten se začíná hromadit i mimo typická ženská místa (zadek, boky, prsa). A tak mezi ženami v přechodovém věku drasticky přibývá obezity. Ta samozřejmě dále výrazně zatěžuje páteř, postiženou osteoporózou. Mimo to se výrazně zvyšuje hladina tuků v těle (cholesterol, triglyceridy) - to se pak podílí na vzniku dalších rizik.

3. Nejhorší ze všeho je pak vzestup rizika srdečně-cévních onemocnění, který s sebou klimakterium přivádí. Žena, až doposud pod mocným vlivem pohlavních hormonů, se s poklesem jejich hladiny dostává poměrně náhle, během několika málo let do stejné rizikové skupiny, jako muži jejího věku. A jde o riziko vzniku velmi vážných nemocí:

Bohužel, tyto nemoci jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí žen po 50. roku věku u nás. Pečujte proto o své zdraví.

Přečtěte si více

menoflavon - řešení menopauzy