Příznaky menopauzy mohou trvat až 14 let

Podle významné vědecké studie se ženy trpící návaly horka a nočním pocením potýkají s těmito problémy průměrně sedm, některé z nich však až 14 let.

Napsala Laura Donnelly
The Telegraph UK 22:00 17.2.2015

Nový vědecký výzkum naznačuje, že menopauza může trvat až 14 let - mnohem déle, než jsme si dříve mysleli.

Ve významné americké studii vědci zjistili, že ženy trpící častými návaly horka pociťují tyto příznaky průměrně po dobu sedmi let a některé z žen zaznamenávajících noční pocení mohou tyto a další příznaky trápit dokonce dvakrát tak dlouho.

Toto zjištění je významné zejména kvůli hormonální substituční terapii (HST), jež tyto problémy zmírňuje, avšak lékaři ji obvykle nedoporučují na dobu delší než pět let.

Podle této nové studie by měly ženy být upozorněny na skutečnost, že příznaky mohou trvat až téměř třikrát delší dobu.

Studie také uvádí, že čím dříve se u žen projeví příznaky menopauzy, tím déle je budou pociťovat.

Vědci zjistili, že ženy prožívající návaly horka během své menstruace, trpí těmito návaly mnohem déle než ženy, jejichž příznaky začaly teprve poté, co přestaly menstruovat.

Dále vědci uvedli, že podle výsledků studie je třeba nalézt nový způsob, jak pomoci ženám toto období, kdy přestanou menstruovat a sníží se jejich hladina hormonu estrogenu, překonat.

Ve Velké Británii je průměrný věk pro počátek menopauzy 51 let a ženám trpícím jejími příznaky je obvykle nabídnuta HST po dobu dvou až pěti let.

Tato terapie může zmírnit příznaky menopauzy a zároveň snížit rizika onemocnění, jako je například osteoporóza, která jsou spojována se sníženou hladinou estrogenu v pozdějším věku.

Ačkoliv HST snižuje riziko některých onemocnění, má při dlouhodobém užívání i jistá rizika, před nimiž lékaři varují, jako je zvýšené výskyt rakoviny prsu a vaječníků.

Vědci z univerzity v Oxfordu minulý týden zjistili, že při podávání HST i po dobu kratší pěti let se zvyšuje riziko rakoviny vaječníků o 40 procent.

Nová americká studie, které se zúčastnilo 1449 žen trpících častými návaly horka či nočním pocením, je největší studií svého druhu.

Vědci analyzovali 17 let staré údaje ze „Studie zdraví žen napříč národem" (Study of Women’s Health Across the Nation) a vypátrali 1449 žen s častými vazomotorickými příznaky menopauzy (VPM), tedy žen trpících návaly horka nebo nočním pocením po dobu alespoň šest dní v předchozích dvou týdnech.

Průměrná délka trvání jejich příznaků byla 7,4 let.

Jak uvedli vědci v odborném časopise JAMA Internal Medicine, polovina žen zaznamenala potíže kratší dobu, avšak polovina z nich naopak dobu delší - některé z nich více než 14 let.

Doktorka Nancy Avisová, profesorka sociálních věd a politiky veřejného zdraví ve zdravotním středisku Wake Forest Baptist Medical Centre a hlavní řešitelka této studie uvádí, že lékaři by měli ženy informovat o době trvání příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka a noční pocení, která může být mnohem delší, než se dříve předpokládalo.

Doktorka Avisová uvádí, že: „Tyto výsledky mohou pomoci zdravotníkům poradit pacientkám o průběhu VPM a rozhodnout se o léčbě v závislosti na pravděpodobnosti přetrvávajících příznaků."

Jak uvedla, podle výsledků studie je třeba nalézt lepší způsob, jak pomoci ženám překonat časté návaly horka během menopauzy.

„Průměrná délka trvání VPM je 7,4 let, což poukazuje na jistá omezení při volbě vhodné krátkodobé HT (hormonální terapii) a zdůrazňuje potřebu nalézt bezpečnou dlouhodobou terapii," uvedla doktorka.

Vědci zjistili, že čím dříve se u žen projevily příznaky menopauzy, tím déle trvaly.

Ženy, které trpěly návaly horka už během běžné menstruace - přibližně každá osmá žena ve studii, zaznamenávaly tyto příznaky déle než ženy, u kterých se příznaky objevily až poté, co přestaly menstruovat.

Ženy trpící návaly horka již během menstruace či v období, kdy pomalu přestávaly menstruovat, zaznamenávaly tyto potíže po dobu asi 11,8 let.

Podle studie přibližně devět z těchto let bylo po menopauze, což je téměř třikrát delší doba než průměrných 3,4 let u žen, jejichž návaly horka začaly až poté, co přestaly menstruovat.

Profesorka Avisová uvádí, že: „Jestliže začnete mít příznaky později, potrvají celkově kratší dobu, a to po celou dobu od poslední menstruace."

Studie dále ukazuje, že déle trvajícími obtížemi trpěly většinou ženy s nižším vzděláním, stresované, s depresemi a pocity úzkosti.

Návaly horka jsou způsobeny rozšířením krevních cév a zvýšením krevního toku směrem k hlavě a krku, v jehož důsledku dochází k zarudnutí kůže a pocení.

Předchozí studie prokázaly, že u žen trpících těmito návaly horka se zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a úbytku kostní hmoty.

Noční pocení a návaly horka, objevující se při spánku, spánek narušují a mají za následek únavu a stres.

Vědci čerpali informace od žen, které se zúčastnily studie v sedmi amerických městech a to v letech 1996-2013.

Přečtěte si více

menoflavon - řešení menopauzy